Gynekologické potíže děvčátek

Porodní asistentka pečuje o ženu těhotnou, rodící a ženu v šestinedělí. Stará se o ženu v každém jejím věkovém období, tedy i o malé dívky. Jako porodní asistentka jsem pracovala na dětské gynekologii. Obor jsem si nevybrala, ale nakonec jsem za tuto zkušenost velmi ráda. Na internetu a mezi matkami bohužel koluje mnoho nesmyslných informací, proto jsem se rozhodla napsat článek věnovaný péči o nejmenší slečny.Maminky často již v porodnici dostanou pokyn, příliš se o holčičí genitálie nestarat. Toto může platit pouze pár dní po porodu v porodnici, kdy se díky poklesu mateřských hormonů objevuje otok zevního genitálu, prsních žláz a může se objevit i zakrvácení z pochvy. Doma je potřeba hygieně holčičího genitálu věnovat zvýšenou péči. K hygieně postačí pouze voda a občas trochu za studena lisovaného oleje. Je nutné miminko často přebalovat, vždy po stolici a nejdéle po třech hodinách. Jednorázové pleny přispívají ke vzniku opruzenin a dalších kožních chorob, proto je lepší používat pleny látkové. Při každém přebalení je ideální genitálie a zadeček opláchnout pod tekoucí vodou, nemusíte použít žádné mýdlo. Z vlastní zkušenosti to mohu potvrdit, u obou dětí jsem pouze oplachovala vodou. Pokud se objeví podráždění, zarudnutí, můžete kůži namazat kůži ideálně domácí zinkovou mastí.


Pamatujte na správný směr hygienu děvčátek vždy od pochvy k zadečku. Opačným směrem můžete lehce zanést střevní bakterie do pochvy. Při přebalování je potřeba roztáhnout stydké pysky, tak abyste viděla na ústí močové trubice a pochvu, oběma prsty lehce zahýbat zevním genitálem nahoru a dolu. Tento pohyb je nejlepší prevenci vzniku synechie - poševního srůstu. V tomto období jsou ženské hormony v klidu neaktivní a až do věku zhruba šesti let se může synechie objevit i po pár dnech stráveném u babičky bez patřičné péče. Důsledná prevence synechie se týká zejména novorozeneckého a kojeneckého věku, u holčiček bez plen není nutné genitálie kontrolovat každý den. Je potřeba důkladně odstraňovat nahromaděný maz a nečistoty v okolí pochvy, ideálně ho stáhnout štětičkou namočenou např. ve slunečnicovém, kokosovém, olivovém oleji. Při přebalování nemusíte použít krémy a oleje pokaždé, ideální je nechat kůži dýchat, proto doporučuji mazat kůži jen občas. K promazání genitálií a zadečku můžete použít kokosový či slunečnicový olej. Samozřejmě jen zvenku. K hygieně dívčího genitálu nepoužívejte vlhčené ubrousky, ani na cestách. Jsou koktejlem chemie, často parfemované a velmi dráždivé k jemné kůži miminek. Můžete použít perlan namočený ve vodě. Starším slečnám dávejte bavlněné spodní prádlo, používejte neparfémovaný toaletní papír a spíše ho jen přikládejte. Dbejte na hygienu rukou, malé slečny objevují své přirození a špinavé ruce mohou být příčinou potíží. Dávejte přednost sprchování před koupáním. Dívky učte od útlého věku správnému směru utírání po toaletě a kontrolujte, zda to provádí správně. Dávat pozor na svlékání kalhotek přes boty. Co se týká kosmetiky platí méně je více. Nevhodná jsou běžná zásaditá mýdla a obecně běžné ženské prostředky z důvodu odlišného pH v pochvě. Opravdu stačí tekoucí voda.

K nejčastějším potížím v dětském věku patří synechie, zarudnutí genitálu spojené s pálením, svěděním a výtok. V novorozeneckém období se může objevit hlenový výtok, který je ale naprosto fyziologický a není potřeba ho léčit. Jakýkoliv další výtok až do období pohlavního dospívání je známkou zánětu pochvy a vulvy a je nutné ho léčit. Neléčený dlouhotrvající zánět může přestoupit na močové ústrojí se vznikem infekce močových cest a dále přes dělohu k vnitřním pohlavním orgánům. Následkem může být mimo jiné i porucha plodnosti v dospělosti.

Pokud se objeví zarudnutí genitálu, často si slečny stěžují i na pálení či svědění, oplachujte genitálie vodou ideálně po každém močení a stolici. Nedávejte těsné oblečení. Ke zmírnění potíží můžete využít kokosový olej (jen zvenku a pozor, vysušuje pokožku) a oplachy studeným černým čajem, řepíkem lékařským či heřmánkem. Opatrná bych byla s často doporučovaným hypermanganem, při silném ředění může dojít k popálení kůže. Rozhodně neprovádějte sedací koupele. Pokud v jedné vodě vykoupete pochvu i zadeček, můžete zanést střevní bakterie do pochvy. Neaplikujte léky proti svědění, v tomto věku jsou ženské pohlavní hormony neaktivní, takže kvasinka potíže nepůsobí. Dodržujte pitný režim jako prevenci infekce močových cest.


Dětskými gynekology jsou ke zklidnění podrážděné sliznice doporučovány mast Infadolan, Dermazulen, Pityol a gel na intimní hygienu Saforelle. Užívejte je s rozumem, nejsou to čistě přírodní produkty a vše se vstřebává přímo sliznicí do těla dětí. Záněty genitálu malých slečen způsobuje nejčastěji střevní bakterie, pokud se objeví i krvácení jde často o souběžnou infekci s nálezem streptokoka v krku. Potíže může způsobit i roup dětský.

Pokud budete chtít problém řešit s lékařem, doporučuji navštívit dětského gynekologa. Váš gynekolog by Vaši dceru léčil jako dospělou ženu, dětský gynekolog používá odlišné vyšetřovací nástroje s ohledem na dětskou anatomii. Užitečné informace o dětské gynekologii můžete najít zde http://www.detskagynekologie-cgps.cz


Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků

© 2020 David Alessi by mujporod.cz

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now