top of page

Gynekologické potíže děvčátek

Porodní asistentka pečuje o ženu těhotnou, rodící a ženu v šestinedělí. Stará se o ženu v každém jejím věkovém období, tedy i o malé dívky. Jako porodní asistentka jsem pracovala na dětské gynekologii. Obor jsem si nevybrala, ale nakonec jsem za tuto zkušenost velmi ráda. Na internetu a mezi matkami bohužel koluje mnoho nesmyslných informací, proto jsem se rozhodla napsat článek věnovaný péči o nejmenší slečny.



Maminky často již v porodnici dostanou pokyn, příliš se o holčičí genitálie nestarat. Toto může platit pouze pár dní po porodu v porodnici, kdy se díky poklesu mateřských hormonů objevuje otok zevního genitálu, prsních žláz a může se objevit i zakrvácení z pochvy. Doma je potřeba hygieně holčičího genitálu věnovat zvýšenou péči. K hygieně postačí pouze voda a občas trochu za studena lisovaného oleje. Je nutné miminko často přebalovat, vždy po stolici a nejdéle po třech hodinách. Jednorázové pleny přispívají ke vzniku opruzenin a dalších kožních chorob, proto je lepší používat pleny látkové. Při každém přebalení je ideální genitálie a zadeček opláchnout pod tekoucí vodou, nemusíte použít žádné mýdlo. Z vlastní zkušenosti to mohu potvrdit, u obou dětí jsem pouze oplachovala vodou. Pokud se objeví podráždění, zarudnutí, můžete kůži namazat ideálně domácí zinkovou mastí.


Pamatujte na správný směr hygienu děvčátek vždy od pochvy k zadečku. Opačným směrem můžete lehce zanést střevní bakterie do pochvy. Při přebalování je potřeba roztáhnout stydké pysky, tak abyste viděla na ústí močové trubice a pochvu. Tento pohyb je nejlepší prevencí vzniku synechie - poševního srůstu. Synechie se může objevit až do 5ti let věku. Ženské pohlavní hormony jsou neaktivní až do věku cca 8 - 9 let. Genitál je potřeba kontrolovat denně a mechanicky oddělovat pysky od sebe, pokud je slečna bez plen provádět kontrolu jednou až dvakrát týdně i pokud se umývá sama. Synechie může vzniknout během 14 dnů. Neřeší se srůst malého a velkého pysku. Ten se rozruší sám v době pohlavního dospívání a nepůsobí potíže při hygieně je potřeba důkladně odstraňovat nahromaděný maz a nečistoty v okolí pochvy, ideálně ho stáhnout štětičkou namočenou např. ve slunečnicovém, kokosovém, olivovém oleji. Při přebalování nemusíte použít krémy a oleje pokaždé, ideální je nechat kůži dýchat, proto doporučuji mazat kůži jen občas. K promazání genitálií a zadečku můžete použít kokosový či slunečnicový olej. Samozřejmě jen zvenku. K hygieně dívčího genitálu nepoužívejte vlhčené ubrousky, ani na cestách. Jsou koktejlem chemie, často parfemované a velmi dráždivé k jemné kůži miminek. Můžete použít perlan namočený ve vodě. Starším slečnám dávejte bavlněné spodní prádlo, používejte neparfémovaný toaletní papír a spíše ho jen přikládejte. Dbejte na hygienu rukou, malé slečny objevují své přirození a špinavé ruce mohou být příčinou potíží. Dávejte přednost sprchování před koupáním. Dívky učte od útlého věku správnému směru utírání po toaletě a kontrolujte, zda to provádí správně. Dávejte pozor na svlékání kalhotek přes boty. Co se týká kosmetiky platí méně je více. Nevhodná jsou běžná zásaditá mýdla a obecně běžné ženské prostředky z důvodu odlišného pH v pochvě. Opravdu stačí tekoucí voda.

K nejčastějším potížím v dětském věku patří synechie, zarudnutí genitálu spojené s pálením, svěděním a výtok. V novorozeneckém období se může objevit hlenový výtok, který je ale naprosto fyziologický a není potřeba ho léčit. Jakýkoliv další výtok až do období pohlavního dospívání je známkou zánětu pochvy a vulvy a je nutné ho léčit. Neléčený dlouhotrvající zánět může přestoupit na močové ústrojí se vznikem infekce močových cest a dále přes dělohu k vnitřním pohlavním orgánům. Následkem může být mimo jiné i porucha plodnosti v dospělosti. Pokud dojde k synechii a zakrytí vchodu do pochvy a močové trubice, změní se tok moči (dítě přečůrává nočník). Zároveň moč zatéká do pochvy a pokud jsou v ní bakterie dojde k její infekci. Moč která zůstává za srůstem může dráždit sliznici a děvčátko může mít potíže se svěděním a pálením genitálu. Slepené pysky zkuste sama rozrušit tupě, kdy si místo srůstu napnete prsty a rozrušíte. Lze použít i štětičku namočenou v olejíčku či postupnou masáž vlastním prstem pomocí kokosového oleje. Po rozrušení je vhodné zevně genitál promazávat jako prevenci dalšího srůstu a k ošetření drobné ranky. Ta může při močení pálit, proto je lepší močit ve sprše.

Pokud se objeví zarudnutí genitálu, často si slečny stěžují i na pálení či svědění, oplachujte genitálie vodou ideálně po každém močení a stolici. Nedávejte těsné oblečení. Ke zmírnění potíží můžete využít kokosový olej (jen zvenku a pozor, při používání na sucho vysušuje pokožku) a oplachy studeným černým čajem, řepíkem lékařským či heřmánkem. Opatrná bych byla s často doporučovaným hypermanganem, při silném ředění může dojít k popálení kůže. Neaplikujte léky proti svědění, v tomto věku jsou ženské pohlavní hormony neaktivní, takže kvasinka potíže nepůsobí. Dodržujte pitný režim jako prevenci infekce močových cest.


Dětskými gynekology jsou ke zklidnění podrážděné sliznice doporučovány mast Infadolan, Dermazulen, Pityol a gel na intimní hygienu Saforelle. Užívejte je s rozumem, nejsou to čistě přírodní produkty a vše se vstřebává přímo sliznicí do těla dětí. Záněty genitálu malých slečen způsobuje nejčastěji střevní bakterie, pokud se objeví i krvácení jde často o souběžnou infekci s nálezem streptokoka v krku. Potíže může způsobit i roup dětský.

Pokud budete chtít problém řešit s lékařem, doporučuji navštívit dětského gynekologa. Váš gynekolog by Vaši dceru léčil jako dospělou ženu, dětský gynekolog používá odlišné vyšetřovací nástroje s ohledem na dětskou anatomii. Užitečné informace o dětské gynekologii můžete najít zde http://www.detskagynekologie-cgps.cz


Použité zdroje: MUDr. Kosová Hana, PhD. Synechia vulvae infantum, pediatrie pro praxi, 2017.


תגובות


Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
bottom of page