Zdravé těhotenství
Ideální je pokud žena vyznává zdravý životní styl ještě před otěhotněním. Udává se, že šest měsíců, někde se píše i rok před početím, by se měla žena na těhotenství připravit tak, že bude bez potíží po psychické i fyzické stránce. Plod v děloze se vyvíjí nejen geneticky, ale jeho vývoj je ovlivňován také vlivy zevními i vnitřními. Následky těchto vlivů se projevují v dětství a dospělosti v podobě nejrůznějších nemocí. To, jak budete své těhotenství prožívat se odrazí i na chování miminka. Jako všude existují výjimky, pohodová maminka může mít nervózní děťátko, ale většinou platí, že stres miminkům neprospívá. Už v děloze je pro miminko důležitý pocit, že je milováno a v bezpečí.
Těhotenství představuje zátěž pro organismus ženy (můj muž někde vyčetl, že je přirovnávána k výcviku americké námořní pěchoty), zvyšuje se potřeba jednotlivých živin, minerálních látek, vitaminů a stopových prvků. Základem by proto měla být pestrá a vyvážená strava, s omezením tučných, smažených, fast foodových, barevných, chemických a příliš kořeněných jídel. Tyto jídla navíc mohou v pozdějších stadiích těhotenství připívat k pálení žáhy. Zkrátka jezte kvalitní, čerstvé potraviny. Ovoce, zeleninu, občas zařaďte rybu a kvalitní maso, luštěniny, oříšky a semínka, kvalitní rostlinné oleje, kvašené potraviny a obiloviny jako jáhly, rýže, amarant, Quinoa…když budete mít chuť na sladké, není důvod si je odpírat, jen si vybírejte kvalitní sladkosti. Pokud Vám lékař nedoporučí jiný postup, není třeba v těhotenství užívat vitaminové či jiné potravinové doplňky. Já sama nedoporučuji alkohol ani v malých dávkách, protože kdo určí bezpečnou míru? Pokud se nedokážete vzdát kofeinu, určitě jej alespoň omezte. V prvním trimestru hrozí riziko potratu. Nezapomeňte na kofein obsažený v čaji nebo kole. Samozřejmostí je absence jakýchkoliv drog a cigaret. V těhotenství se nedoporučuje konzumace syrového masa (tatarák, sushi) a nepasterizovaných měkkých sýru z důvodu možné nákazy bakteriemi. Kvůli obsahu rtuti nejsou vhodné velké ryby (mečoun, žralok, makrela a tuňák). Z důvodu salmonely je potřeba dbát na dostatečnou tepelnou úpravu vajec. Vitamín A při překročení určité dávky způsobuje v prvním trimestru vrozené vady u plodu. Běžná porce hovězích jater obsahuje nadlimitní dávku vitamínu A. Tento vitamín může být také v různých léčivých přípravcích a kosmetice.
Ještě dnes můžete slyšet, že máte „ jíst za dva“. Tímto klišé si spíše přivodíte spoustu zdravotních komplikací a přispějete ke vzniku cukrovky. Jezte raději kvalitně a „pro dva “.
Všechny užívané léky konzultujte s lékařem gynekologem, protože k poruše růstu a vývoje orgánů plodu může dojít v kterékoliv fázi těhotenství, nejen v prvním trimestru, kdy se zakládají a vyvíjejí smyslové orgány a centrální nervový systém. Pozor i na současné užívání léků. Na druhé straně je potřeba říct, že v některých případech ohrožuje plod i to, že si lék nevezmete. Při vysoké teplotě nad 39°C je nutné užít léky snižující horečku, z důvodu možného poškození plodu. Paralen je v těhotenství naprosto bezpečným lékem až do dávky 1500 mg denně. Všechny léky je nutné užívat pouze krátkodobě, a pokud nedojde ke zlepšení stavu, musíte se obrátit na svého praktického lékaře či gynekologa. Denní dávka vitamínu C by v těhotenství neměla překročit 500 mg a nedoporučuje se kombinovat vitamíny a multivitamínové přípravky. Při těhotenské nevolnosti můžete užívat zázvorové lízátka, pomůže i heřmánek a stejnou službu jako nezdravá Coca Cola Vám udělá ledový slazený čaj podávaný po lžičkách.
V těhotenství je nutné užívat s rozmyslem i bylinky a další alternativní metody jako homeopatika nebo čínskou medicínu. Je dobré vědět, že i určitá koření ve větším množství nebo pravidelném užívání, mohou způsobit překrvení pánve, ovlivnit děložní činnost a tím zvýšit riziko potratu. V těhotenství se vyhněte pravidelnému užívání nadměrného množství zázvoru, hřebíčku, skořici, lékořici, eukalyptu, šalvěji a v prvních třech měsících celeru, petrželi, lněnému semínku, mateřídoušce a maliníku. Zázvor se doporučuje na zmírnění nevolností, a proto se doporučuje zacházet s ním velmi opatrně. Pro těhotné se doporučuje maximální denní dávka 250 mg. I mimo těhotenství se doporučuje pouze denní maximální dávka 4 g z důvodu vzniku trávicích potíží a arytmie. Bylinek nevhodných v těhotenství se uvádí celá řada. Špetka majoránky, tymiánu či oregana a dalšího běžně užívaného koření v tepelné kuchyni miminku neuškodí. Bylinky vždy užívejte krátkodobě k řešení aktuálních zdravotních potíží. Pro jejich léčivé účinky by se k nim mělo přistupovat jako k lékům. Souhlasím s tvrzením, že " zdravá žena může být těhotná, rodit, kojit a nepotřebuje k tomu nic".
Součástí zdravého životního stylu je i pohyb. Určitě není dobré sedět na gauči a říkat si, jsem těhotná, nesmím se hýbat. Pokud budete sportovat s rozumem a poslouchat své tělo, lépe se vyrovnáte s tělesnými změnami v těhotenství a připravíte se i na porod, který je fyzicky velmi náročný. V těhotenství platí, že se nemá začínat s novým sportem. V prvním trimestru se většina žen necítí komfortně ať z důvodu nevolností, nadýmání či únavy spojené s větší potřebou spánku. Těhotenství je především stav, kdy má žena poslouchat potřeby svého těla a intuici. Ideální je chůze, plavání, pilates či jóga a vždy je potřeba upozornit na začátku lekce na Váš stav, protože v graviditě jsou vyloučené určité cviky. Jízda na kole je pohodlná hlavně v raných stadiích těhotenství, a pokud budete jezdit i ve vyšším stádiu přizpůsobte si řidítka tak, abyste si netlačily na bříško. Vybírejte rovný terén, kde to moc nedrncá. Pokud jste zvyklá, můžete běhat celé těhotenství podle Vašeho zdravotního stavu a chuti. Jsou ženy, které v těhotenství zvládají cvičit na stejné úrovni jako před otěhotněním, ale to jsou ženy trénované a zvyklé na zátěž. Ve druhém trimestru, kdy pominou veškeré neduhy z počátku těhotenství, bříško není ještě úplně vidět a moc nás neomezuje, užíváme si nejlepších týdnů těhotenství, se může zdát, že zvládneme vše, jako před otěhotněním. Nicméně se zvyšují nároky na celý organismus. Zhoršuje se dýchání, je častější potřeba močení, omezovat v pohybu můžou i větší prsa, v předklonu už může bříško i tlačit a některé činnosti a sporty se vykonávají hůře. Proto sportuje s ohledem na Váš stav těhotenství a Vaše pocity. Doporučuji koupit si kvalitní podprsenku, která zpevní zvětšená prsa a případně i podpůrný břišní pás, který chrání bříško a děložní vazy. Obecně se nedoporučují sporty, při kterých je namáhané břišní svalstvo, sporty při kterých hrozí úrazy břicha (squash, tenis, volejbal, lyžování). A také není dobré sportovat na výkon, takže maraton si zaběhněte až po porodu. Často se ženy ptají, zda mohou lyžovat a vlastně dělat stejné sporty jako dříve. Ano, jsou ženy, které v těhotenství sportují stejně jako před těhotenstvím, ale každá si musíme uvědomit, že následky svých rozhodnutí poneseme my sami do konce života. Pády či úrazy při lyžování a dalších sportech, kdy hrozí úrazy, mohou mít za následek potrat či předčasný porod.
Těhotenství je ideální doba zaměřit se i na kosmetiku a drogerii, kterou používáme. Všechny obsažené látky jsou většinou toxické a mají negativní účinky na Váš hormonální systém a nenarozeného dítěte. Sčítají se sprchové gely, mýdla, přípravky na mytí nádobí, prací gely a prášky, deodoranty, laky na nehty a dekorativní kosmetika, kterou máme na pleti celý den. Koktejlový efekt jedovatých látek poškozuje náš organismus a negativně působí i na plod.
Pro psychickou pohodu je potřeba se i dobře kvalitně vyspat. V pozdějších stadiích těhotenství některé maminky v noci budí nucení na močení, křeče v nohách a další potíže spojené s těhotenstvím, proto pokud můžete, lehněte si kdykoliv přes den. Pokud máte už jedno dítě doma, využijte jeho spánek ke svému odpočinku.
Pracovala jsem ve velké porodnici „továrně na miminka“ a věřila jsem lékařským zákrokům, které měly pomáhat těhotným a rodícím ženám. Má cesta mě ale přivedla k přírodě a jejím zákonům. Nyní už vím, že porod je ten nejpřirozenější proces, do kterého není třeba nijak zasahovat a většina žen tak podpůrné prostředky vůbec nepotřebuje. A pokud je přeci jen využije, mělo by to být hlavně krátkodobě k vyřešení akutních potíží. Je jen na nás jak chceme těhotenství prožít a jaký základ dáme svému miminku. Když budete šťastná Vy, bude šťastné i Vaše miminko. I tady platí, že pokud chcete, aby Vaše dítě dělalo něco správně (chovalo se, stravovalo), nejlepším příkladem jste mu vy sami. To přesně vystihuje jedna poučka:
„Není třeba moc vychovávat, stačí dobře žít a dítě se přidá“.
Zdroje: VAŠUT, Karel a kolektiv. Léčiva v těhotenství. 1 vyd. Brno: Computer Press, 2007. ISBN 978-80-251-1452-0.
Comments