top of page

Kojení


Kojení je bezesporu to nejlepší, co pro sebe a vaše miminko můžete udělat. Doba a množství mléka, které vašemu miminku dáte, je to nejcennější. Nejen, že je ideální stravou a poskytuje tolik důležité protilátky proti různým chorobám, ale je i lékem na spoustu onemocnění (citlivé bradavky, rýma, opruzeniny). Rozhodnutí kojit ale musí být vaše a musíte s ním být naprosto vyladěná. Když z nějakého důvodu kojit přestanete, nevyčítejte si to, každá kapka mléka, kterou jste vašemu dítěti dala je darem. Také se neupínejte na časový interval, do jakého věku dítěte budete kojit. Protože jste to nejen vy, kdo rozhoduje, ale Vaše dítě má také velmi rozhodující „slovo“, které může být rozdílné než je to Vaše. Je velmi málo žen, které kojit nemohou a pokud jste to Vy a udělala jste vše proto, abyste to zkusila, nemá cenu se tímto faktem dál trápit. Ano, je pravda, že mateřské mléko je pro zrání imunitního systému důležitým faktorem, ale ne jediným. V současné době je kojení velkým trendem a na matky se vyvíjí tlak, aby kojily, ale pokud kojení prostě nejde, netrapte se. Při kojení je totiž Vaším mocným přítelem i nepřítelem Vaše psychická pohoda. Miminko Vaši náladu vycítí a jako bumerang Vám ji vrací zpátky. Takže zpočátku budete všude narážet na články a rady, jak je kojení nesmírně důležité, a na druhou stranu, když kojíte déle než rok, Vaše okolí Vám bude tvrdit, že „ dítě už mléko nepotřebuje “ a budete čelit dotazům: „ Ty stále kojíš „?. Pokud jste rozhodnutá kojit, nenechte se zviklat. Kojení po roce je stále velmi důležité pro růst a zrání duševních schopností dítěte. Je ovšem pravda, že kojení dětí starších jednoho roku je velmi intimní záležitost a dle mého soudu patří za zavřené dveře do soukromí. V tomto věku kojení není otázka uspokojení základní životní potřeby, hladu, jde o blízkost mezi matkou a dítětem a i proto by tato chvíle měla patřit jen jim.


V současnosti je velmi diskutované téma používání dudlíku. Dokud nemáte s miminkem naučenou správnou techniku přisátí a kojení, není vhodné jej používat. Nicméně matka se má právo rozhodnout, zda ho svému dítěti nabídne či ne. A i přesto, že je zatracován jak dentisty, tak laktačními poradkyněmi, pokud ho Vaše dítě má a je s ním spokojené, pomůže mu usnout a uklidnit se, když veškeré Vaše snahy selhávají, je to v pořádku i pro Vás. Zase platí, jako nervózní, nevyspalá matka svému miminku neposloužíte. Navíc, sání vyplavuje hormony štěstí a pomáhá miminku se uvolnit.


Byla jsem odpůrkyní dudlíku a v těhotenství jsem okolí přesvědčovala, že pokud to půjde, dávat ho nechci. Náš syn dudlík dostal už v porodnici. Sací reflex nemá nic společného s hladem a v době, kdy nebyla rozběhnutá laktace, plakal syn tak moc, že sama staniční sestra mi pro něj dudlík přinesla. A s vlastní zkušenosti kojení můžu říct, že lépe náhražka (dudlík, látková panenka) než časté přikládání a pouhé sání bez napití. Náhražka vám také poskytne mnohem větší osobní svobodu. A upřímně, každá minuta, kterou máte sama pro sebe je velmi ceněná. Ztratila jste totiž veškeré svoje opěrné body, čas a soukromí.


Jak často kojit? I na tuto otázku dostanete dva rozdílné názory. Kojení buď v intervalech, nebo kojení na požádání. Kojte prostě tak, jak to vyhovuje Vám a miminku, ale pamatujte, že nejdůležitější je správné přisátí a technika kojení. Každé miminko se napije za různě dlouhou dobu, proto kojte neomezeně dlouho, ale dbejte na to, aby miminko po celou dobu sálo efektivně. Pak je jedno, jestli to je 10 minut či půl hodiny. Pokud dítě na prsu jen saje a nepije, sníží se postupně tvorba mléka a miminko bude reagovat bojkotem až k úplnému odstavení. Přirozené odstavení dítěte se často děje až od 30. měsíce jeho věku. Jsou miminka, která si sama určí dobu, po kterou chtějí být kojena, a sami se odstaví. Výjimkou jsou první dny po porodu, než nastoupá plná laktace zralým mlékem. To je vhodné nechat miminko přiložené u prsu jen 5-10 minut a pak nabídnout druhý prs. Prostě pokud miminko přestane sát, pomocí malíčku mu prs jemně odebrat a nabídnout druhý. Pokud miminko používá vaše bradavky jako dudlík a vy mu prsa nabízíte, jakmile potřebuje utěšit, hrozí vám navíc bolestivé kojení s tvorbou prasklinek či kvasinkové onemocnění. Miminka mají přirozenou potřebu sání, ale posléze se z něj může stát zvyk a pak je jedno, zda potřebu uspokojí dudlík či bradavka. Pokud budete schopné dítě utišit i jiným způsobem než přiložením k prsu, bude jej schopný ho zklidnit i někdo jiný než Vy a Vám to přinese trochu osobního prostoru. Na počátku stojí totiž velké ideály a síla, ale postupně sil ubývá a nakonec se může stát, že budete vyčerpaná neustálým přikládáním k prsu ve dne v noci (netýká se kojení, kdy se dítě napije, ale o utěšování u prsu). Pro každou z nás je moc důležité mít čas i pro svou relaxaci. Poznala jsem i matky dávající najevo nadřazenost vědomím, že přísluší ke skupině metody kontaktního rodičovství, pyšné na kojení na požádání ve dne v noci, nošení dětí, společné spaní, na neodložitelnost dětí. Přitom metoda kontaktního rodičovství je určitý přístup k dítěti, jeho výchova a nemusíte praktikovat všechny body této metody. Za zmínku stojí i teorie nejen čínské medicíny, která upozorňuje na to, že kojení na požádání podporuje vznik obezity, protože si dítě fixuje každou nepříjemnou situaci s jídlem.


V porodnici se nebojte a ptejte se tolikrát, kolikrát potřebujete, nechte odborný personál podívat se, jak přikládáte miminko k prsu, jak se přisaje a jestli pije. Ptejte se několikrát. Je moc důležité, abyste z porodnice odcházela s veškerými možnými informacemi. Pokud jste rozhodnutá kojit a máte jakoukoliv pochybnost či problém, určitě neváhejte kontaktovat některou z laktačních poradkyň ve vašem okolí. A čím dříve, tím lépe. Po porodu je spoustu žen překvapena tím, že nakojit miminko není tak jednoduché, jak si myslely.


velikost žaludku kojence

První den po porodu většina miminek prospí a stačí je nakojit 2-3x. V dalších dnech přikládejte dle potřeby na pár minut k oběma prsům. Velikost žaludku kojence je v prvních dnech značně malá a stačí jím malé množství mléka (viz obrázek). Od 3. - 8. dne se tvoří zralé mléko, prsa jsou bolestivá a tvrdá. Tento stav během jednoho až dvou dnů zmizí a po nástupu laktace se bolestivost prsů objevuje jen před přiložením miminka. Pokud netrpíte nadbytkem mléka a bolestivým nalitím, nabízejte obě prsa. Některá miminka pijí ovšem pouze z jednoho prsu. Pokud jsou posléze spokojené a i usnou, nemusíte druhý prs ani odstříkat a při dalším kojení ho nabídnete jako první. Pokud je miminko nespokojené, při jednom kojení nabídněte obě prsa a třeba je i vystřídejte, dokud se miminko nenapije dostatečně. Poznáte to tak, že se miminko prsu samo pustí. Také pamatujte, že miminko se kojit učí kojením, proto může kojení zpočátku trvat déle, 30 – 45 min. Postupně se doba zkracuje a některá miminka jsou schopná napít se během pár minut. Kojte dle potřeb miminka. Trvá 4-6 týdnů než se sladí požadavky dítě a mléko. Pak se dojde i ke zpravidelnění intervalů v kojení. Do 3. měsíců dítěte je v noci kojte podle potřeby, k udržení laktace je nutné jedno noční kojení. Nezapomeňte na vnější pohodu při kojení. Buďte trpělivá, miminku trvá nejen samotné přisátí a kojení, ale i odříhnutí. Pokud ale miminko nepije hltavě, odříhnout si ani nemusí. Nestresujte se tabulkami, kolik by mělo vypít a přibrat, důležitá je spokojenost miminka, počet promočených plen (plně kojené dítě počůrá 8-10 plen za den). Stolice určující není, protože kojené děti jí nemusí mít i několik dní. Stolice kojeného dítěte má vzhled míchaných vajíček. Kojení nesmí bolet. Pokud ano, je nutné zkontrolovat techniku přisátí.


Je naprosto přirozené, že růstem miminka se mění i potřeba množství vypitého mléka. Navýšení potřeby mléka obvyklé bývá v 3., 6., 9. týdnu a v 3., 6., a 9. měsíci. Nebojte, miminko Vám dá jasně najevo, kdy se tak děje. Častěji se dožaduje kojení pláčem, saje si pěstičku, častěji se budí. V této chvíli platí, že čím častěji přikládáte k prsu a dítě saje, tím více mléka se tvoří. Nebojte se kojit každou hodinu a reagovat na potřeby Vašeho dítěte. Kojte z obou prsů. Kde je poptávka, je i nabídka. Opatrně s dlouhodobým nebo nadměrným užíváním máty a šalvěje, které snižují tvorbu mléka. Stav se většinou upraví během pár dnů, nejpozději do týdne. Pokud potřebujete navýšit množství mléka, nenoste pokud možno podprsenku a vyhněte se mátě a šalvěji, omezují tvorbu mléka. O prsa pečujte. Mějte je v teple, zamezte vlhku kvůli vzniku plísní a po kojení nechte na bradavce uschnout pár kapek mléka jako prevenci oděrek.


Složení mléka se přizpůsobuje potřebám i věku vašeho dítěte a je lékem na každé trápení a bolístku miminka. Může se také stát, že na změnu složení mléka, bude reagovat zvýšenou bolestivostí bříška. Děje se tak z důvodu vyzrávání střev miminka, zvyku na nové potraviny a jde o normální děj, který se zase upraví. Některé studie uvádí, že koliky s jídlem nesouvisí, že více než nadýmavá strava jde o alergii na kravské mléko přijímané matkou. Chovejte, noste a reagujte na miminko tak, jak potřebuje. Kojence nemůžete rozmazlit, naopak mu dodáte sebedůvěru, jistotu a bezpečí vaší náruče.


Kojení není jen o uspokojení potřeby hladu a žízně a optimální výživě pro miminko. Přináší benefity jak matce, tak dítěti. Upevňuje citovou vazbu, dítěti poskytuje ochranu před nemocemi, v prvních týdnech dostává imunoglobuliny pouze z mateřského mléka, kojení má vliv na prevenci civilizačních chorob, podporuje jeho mentální a smyslový vývoj. WHO doporučuje kojení do dvou i více let, protože i v této době má kojení nesporné výhody. Každá těhotná žena by měla dostat veškeré možné informace k podpoře kojení a i po porodu a při jakýchkoliv pochybnostech musí mít možnost odborného poradenství nejlépe laktační poradkyně. Jen tak může být přesvědčená o smyslu a přínosu kojení a nevzdá to při prvním nezdaru.

70 zobrazení
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
bottom of page