top of page

Partnerem nejen u porodu


Milí pánové, Vaše partnerka otěhotněla a Vy můžete pomoct tak, že ji budete podporovat během těhotenství, při porodu, šestinedělí a v dalších měsících dítěte.

V těhotenství se žena musí díky vlivem hormonů vyrovnat se změnami tělesnými a psychickými. Její tělo se mění a některé těhotné se nemusí s novou vizáží vyrovnávat lehce. Změny s sebou nesou také určitá omezení ve výkonnosti, takže aktivity, které zvládala jako netěhotná, ji nyní mohou připadat náročné. V prvních třech měsících bývá častá nevolnost, ale i zvracení, únava. V dalších měsících tyto potíže mizí, ale mohou se objevit jiné vzhledem ke změnám, ke kterým v těle dochází. Od počátku těhotenství se mění psychika ženy, od radostných pocitů až po obavy. Zda těhotenství vydrží první tři měsíce, zda bude miminko zdravé, jestli jsou určité projevy v těhotenství normální, zda zvládne porod, bude dobrou matkou….


Rozhodnutí, jestli jít k porodu, by mělo být opravdu Vaše. Porod je úžasný životní okamžik pro vás všechny. Je potřeba vědět, že při samotném porodu Vy nemůžete pomoct nijak. Porodit musí zvládnout ona sama. Vaším důležitým úkolem je ji milovat, věřit ji a povzbuzovat, že porodit dokáže. Vaše žena při porodu bude ve stavu změněného vědomí a bude potřebovat, abyste v porodnici zajistil její pocit bezpečí a ohlídal například plnění bodů z porodního plánu. Při porodu je velmi důležitý dech a vy můžete partnerce pomoct v tom, aby byla po celou dobu uvolněná a nestahovala se. Proto jakmile uvidíte, že má stažená ramena či dýchá hluboce a zrychleně, začněte dýchat s ní. K uvolnění jsou nejlepší hluboké tóny a samohlásky. V případě komplikací při porodu nemějte potřebu zasahovat do samotného děje, lékaři a porodní asistentky ví, jak postupovat a raději psychicky pomozte partnerce. Určitě doporučuji navštěvovat před porodem kurzy ve vámi vybrané porodnici nebo s vaší porodní asistentkou. Nejen že se seznámíte s prostředím, kam pojedete zřejmě narychlo, ale dozvíte se spoustu užitečných informací, které vám pomohou vytvořit si představu o tom, jak bude porod probíhat. Rozhodně je dobré připravit se i po praktické stránce. O jídle a pití pro Vaší ženu, se bude hovořit v kurzu, ale vy byste měl být také vybaven. Porod může trvat i několik hodin a je dobré mít s sebou svačinu a pití i pro Vás. Také je vhodné si domluvit určité znaky, kterými se budete dorozumívat se v závěrečné fázi porodu, kdy nebude vaše partnerka již schopná plné komunikace. Tyto signály vám pomohou například ukončit masáž, která ji bude nepříjemná či ji nabídnout pití.


V šestinedělí se matka emočně napojuje na své miminko a stává se tak vlastně matkou dítětem a jak trefně poznamenává Laura Gutman, nachází se mimo realitu a logické uvažování. Ve věku, kdy se začíná rozvíjet řeč a dítě začne používat slovo „já“ (dva roky a výše) intenzivní napojení mezi matkou a dítětem končí. Poté je to Vaše úloha dítě od matky začít separovat a získat svou ženu zpět. Šestinedělí je náročné právě pro ten vlastní návrat k prožitkům dítěte, matka je navíc celé dny sama, vytržená ze svého života, podřizující se potřebám miminka. Ztratila veškeré opěrné body ve svém životě a svůj volný čas. Je pro ni tak nesmírně důležité, abyste ji nehodnotil, ale prostě s ní byl a podpořil ji citově. Ona svou veškerou podporu totiž směřuje k miminku. Vaše společné partnerské souznění se odráží ve spokojeném chování vašeho dítěte. Mějte prosím trpělivost, protože díky hormonálním výkyvům se může její chování jevit jako obtížně zvládnutelné. Určitě bude pro vás všechny prospěšné, pokud zůstanete první dny společně doma. Nyní lze ze zákona využít placenou týdenní otcovskou dovolenou. Díky těmto dnům získáte možnost zvládnout manipulaci s miminkem, jeho přebalování, budete mít možnost se s ním v klidu seznámit.


Bude to náročné období i pro Vás, protože stát se otcem je jednoduché, ale stát se rodičem je těžší. Nejvíc své ženě pomůžete, když jí budete milovat.

Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
bottom of page