top of page
Vyhledat

Šestinedělí

  • Martina Hrouzová
  • 8. 2. 2018
  • Minut čtení: 5

Období šestinedělí je čas, který je pro mě z naprosto nepochopitelných důvodů velmi často opomíjen. O těhotné se postará porodní asistentka a gynekolog v ordinaci, o rodící ženy zase personál v porodnici, ale v šestinedělí nikdo. Kontrola je až po skončení tohoto období, návštěvní služby porodní asistentkou byly zrušeny, a pokud ji chcete, musíte si za její služby zaplatit. Internet je plný zaručených rad a informací týkajících se těhotenství, porodu, základu péče o miminko, ale na význam šestinedělí se důraz klade málo. Přitom jde o jedno z nejdůležitějších období v životě ženy, která se stala matkou. V lepším případě máme možnost zeptat se svých matek, kamarádek, či najít informace na internetu. Nicméně než v rychlosti a stresu hledat potřebné rady, je lepší se na některé situace připravit už v těhotenství.

Ingeborg Stadelman ve své knize popisuje toto období jako „jarmark pocitů“. Neuvěřitelně přesný popis. Díky hormonálním výkyvům se i nálady ženy podobají horské dráze. A ona sama se musí s těmito stavy vyrovnat a učit se nové životní roli. V těhotenství jsme si četly, jak je miminko měsíc po měsíci velké, co vše se děje s námi, vybíraly jsme vhodnou porodnici, připravovaly výbavičku, chodily se učit dýchat k porodu do kurzů. Ale nikdo nás neupozornil na to, co se bude dít, až po porodu přijdeme domů a veškerá zodpovědnost o miminko bude ležet na nás. Partner si většinou vezme na první dny dovolenou, ale to nejdůležitější musíme zajistit my. A do toho vír pocitů. Zvládnu to vše?

Už v těhotenství je dobré na toto psychicky náročné období se připravit. Pročtěte si materiály o kojení, bude to zatím nereálná představa, ale dozvíte se mimo jiné, že pokud budete mít jakýkoliv dotaz či problém, pomůže vám porodní asistentka či laktační poradkyně. Rozhodně doporučuji si některou vybrat, zkontaktovat a kontakt na ni uložit.

V porodnici vaše miminko více spalo, adaptovalo se po porodu a do jeho 3. měsíců bude tvrdý spánek převažovat. Po návratu z porodnice už se s největší pravděpodobností více ozývá a dává najevo nelibost či libost. Může to být náročné období, protože podle výzkumů je dětský pláč zvukem, který nás dospělé dokáže nejvíc znervóznit. A miminka nemají jinou možnost jak se ozvat než pláčem. Může to být o to těžší, když se sejde i několik faktorů najednou, kvůli kterým miminko pláče. Mějte ale pořád na paměti, že jeho pláč je komunikačním prostředkem, chce vám něco sdělit. Nebojte se miminko chovat, nosit, reagovat a uspokojovat jeho potřeby. Miminko nemůžete rozmazlit, poslouchejte svůj instinkt. Je prokázáno, že při pláči miminek se vyplavuje stresový hormon a dlouhotrvající pláč působí negativně na vývoj jeho mozku. Je důležité si uvědomit, že v šestinedělí dochází k vytváření vzájemné emoční vazby a matka se ocitá mimo reálný svět, protože aby svému dítěti mohla porozumět, stává se vlastně matkou – dítětem. Tento proces úžasným způsobem vysvětluje ve své knize Laura Gutman. Protože zároveň ztrácí veškeré opěrné body a je v neustálém kolotoči uspokojování potřeb miminka, může mít pocit úzkosti, osamění. Proto je velice důležité, aby jí partner poskytoval emoční podporu a vytvářel pocit bezpečí.

Abyste mohla co nejlépe na Vaše dítě reagovat, musíte se spolu seznámit. K tomu je ideální období šestinedělí. Návštěvy odmítejte, a pokud přeci jen někdo z vašich blízkých přijde, zaúkolujte ho. Někdo může přinést jídlo, někdo nákup, vzít starší dítě ven či pomoct v domácnosti. Málokdo Vás totiž upozorní na to, že Vás péče o miminko, kojení a uspokojování jeho potřeb zaměstná natolik, že nebudete mít kolikrát čas se najíst, natož si uvařit teplé jídlo. Přitom vaše strava musí být plnohodnotná. Radím proto připravit si koncem těhotenství do mrazáku porce jídla, které můžete rychle ohřát a najíst se. Někdy budete mít na jídlo i jen několik minut. Jako nesmírná pomoc mi přijde dovážení nákupu domů přes různé agentury. Nikdo Vám neřekne, že většina miminek spí mnohem méně, než uvádí internetové tabulky, často se budí, neusnou na první položení do postýlky a pláčou. Pláčou i tak, že je někdy nelze utišit. Pláčou, protože mají mokrou plenu, hlad, mnoho či málo podnětů nebo prostě jen tak, protože plakat v tu chvíli potřebují. V tomto případě je dobré vědět, že existují nosící šátky a ergonomická nosítka, která podporují správnou polohu dítěte. Miminka po narození vyžadují uspokojení tří hlavních potřeb…kontaktu, příjmu potravy a komunikace. Nošením tedy uspokojíte jeho základní potřebu a Vy tím získáte volné ruce.

Nejvíce času ovšem strávíte kojením. Některá miminka potřebují nakojit i 12x denně a stejně tak často potřebují přebalit. Miminka se kojení učí kojením a pár týdnů potrvá, než se sladí potřeba mléka a jeho tvorba. Některá miminka pijí půl hodiny i déle, protože u toho usínají. Do toho prohlídky u lékaře, procházky, nákupy, běžný chod domácnosti a u některých žen i práce. Přebalováním strávíte spoustu času, trvá, než se vůbec naučíte s miminkem správně a rychle manipulovat. Miminka reagují pláčem na svlékání i oblékání, na chlad (pro ty nejmenší je dobré pořídit k přebalovacímu prostoru či do koupelny přímotop či horkovzdušný ventilátor).

Období šestinedělí se kdysi říkalo, že je matka s dítětem v koutu, byla totiž uložena do koutu světnice. Byla i s miminkem oddělena od cizích lidí, od všech rušivých elementů a jejím úkolem bylo odpočívat a sžívat se svým dítětem. V této době se o ni staraly zkušené ženy. My se dnes ovšem snažíme být dokonalými matkami, partnerkami, hospodyňkami a každá to chceme zvládnout samy, ale ten tlak, abychom zvládly miminko, vaření, domácnost, je příliš velký a nakonec stejně zjistíme, že vše zvládáme za cenu stresu, nervozity, podrážděnosti. Takže radím, nebojte si o pomoc říct a nebuďte ve víru emocí sama. Díky moderní společnosti a jejím nárokům se vzdalujeme od našeho původního poslání, být ženou matkou. Každá si zasloužíme pomoc.

Podle psychologů je Váš vztah s partnerem prvořadý, od jeho spokojenosti se odvíjí naladění vašeho dítěte. Pro naše partnery je i tak dost těžké se s novou situací vyrovnat. Veškerá naše pozornost je upřená na dítě, o teplých večeřích si mohou nechat zdát, a když skončí sexuální půst s koncem šestinedělí, jsme tak unavené, že i v tomto směru se jejich potřeby neuspokojíme. Šestinedělí se označuje jako počátek vztahu. Nový člen domácnosti vnese do partnerství nové situace, objeví se první konflikty. S partnerem mluvte o Vašich pocitech, on neví jak moc nejistá, unavená či bezradná se cítíte. Sebevědomý partner bude chápat, že první dva roky je vaše veškerá pozornost upnutá na miminko a podpoří Vás, pokud mu řeknete, co prožíváte. Miminku Vaše nervozita neprospěje vůbec, čím víc budete nervózní, tím více bude nespokojené miminko. A z nervozity se stává začarovaný kruh.

Každá z nás má určité vize, co, kdy a jak bychom chtěly pro své dítě používat. Radím, nemějte velká očekávání, buďte schopné své představy měnit podle vašeho miminka, ono si stejně řekne, jak to bude. Nenechte se ovlivnit zaručenými scénářem a radami Vašeho okolí, protože nejlépe se vychovávají cizí děti v teoretické rovině. Nenechte se ovlivnit tím, co je podle společnosti ve výchově dětí „správně“ a „špatně“. Jak říká moje báječná kamarádka : „Ona je teď maminka “.

Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
bottom of page